AWARDS AND ACHIEVEMENTS
2018 - Florida State Fair - "Daredevil" - Grand Champion Ram Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair - "Superbowl" - Reserve Champion Ram Florida Cracker Sheep Division
2017 Florida State Fair "Rogue" Grand Champion Ewe Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Superbowl" Reserve Champion Ram Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Arydia" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Fefeta" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Grace" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Liberty" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Calihope" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Bobbie" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Ginger" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Spade Slick" Red Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Bobbie" Grand Champion Florida Cracker Ewe
*MSA Sheep & Wool Festival "Grace" Reserve Champion Florida Cracker Ewe
*Volusia County Showdown "Bobbie" First Place 2014 and older ewes AOB division
*East Coast Classic "Fefeta" Grand Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Grace" Reserve Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Rogue" 3rd Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Calihope" 4th Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Bobbie" 5th Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Superbowl" Grand Champion Florida Cracker Ram
*East Coast Classic "Gambit" Reserve Champion Florida Cracker Ram
*Wrangler Round Up "Bobbie " First place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Lady Si" Second place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Ginger" Third place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Arydia" First place Yearling ewes AOB division
2016 MSA Winter Show "Ginger" Grand Champion Florida Cracker Sheep Ewe
*MSA Winter Show "Flower" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Ewe
*MSA Winter Show "Rusty" Grand Champion Florida Cracker Sheep Ram
*MSA Winter Show "Rufioh" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Ram
*MSA sheep & Wool Festival "Rusty" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram
*MSA Sheep & Wool Festival "Bobbie" Grand Champion Florida Cracker Breed Ewe
*MSA Sheep & Wool Festival "Ginger" Reserve Champion Florida Cracker Breed Ewe
*East Coast Classic "Superbowl" 3rd Overall Champion All Other Breed Ram
*East Coast Classic "Rufioh" 5th Overall Champion All Other Breed Ram
*MSA Fall Classic "Rufioh" Grand Champion Rare Division Ram
*MSA Fall Classic "Superbowl" Reserve Champion Rare Division Ram
*MSA Fall Classic "Ginger" Grand Champion Rare Division Ewe
*MSA Fall Classic "Calihope" Reserve Champion Rare Division Ewe
2015 MSA Sanford Show “Rusty” Grand Champion Ram Other Wool Breed Division
*Florida State Fair "Marcel" Second Place Over 1 Year Southdown Rams
*Florida State Fair "Rusty" Second Place Over 2 year Old Rams All Other Wool Breeds
*Florida State Fair "Flower" Red Ribbon Recipient All Other Breed Ewes
*Florida State Fair "Ginger" Red Ribbon Recipient All Other Breed Ewes
* MSA Sheep & Wool Festival "Rusty" Grand Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram & Grand Champion Ram All Other Breed Division
* MSA Sheep & Wool Festival "Hawkeye" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram & First Place Late Spring Ram Lambs All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Rufioh" Second Place Fall Ram Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Reserve Champion Ram All Other Breed Division
* MSA Sheep & Wool Festival "Cricket" Grand Champion Florida Cracker Sheep Breed Ewe & Third Place Yearling Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Grasshopper" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ewe & Second Place Yearling Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Gamora" First Place Fall Ewe Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Reserve Champion Ewe All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Lady Sif" Second Place Fall Ewe Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Second Place under 1 Year Ewe Lambs Other Wool Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Ginger" First Place Yearling Ewes Florida Cracker Sheep Breed & Fourth Place Yearling Ewe Lambs All Other Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Flower" Third Place Yearling Ewe Florida Cracker Sheep Breed & Fifth Place All Other Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Rebel" Third Place 2 years and older Ewes Florida Cracker Sheep Breed & Second Place 2 Years and Older Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Ace" Reserve Champion Ram All Other Wool Breeds & Reserve Champion Ram Division Crosses Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Cumin" First Place Yearling Ewes All Other Wool Breeds & Fifth Place Under 1 Year Ewe Lambs Division Crosses Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Raven" Third Place 2 Years and Older Ewe Hampshire Breed & Seventh Place Yearling Ewes Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Bahama" Ninth Place 2 Years and Older Ewes Suffolk Breed & Tenth Place Yearling Ewes Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Storm" Second Place Early Spring Ewe Hampshire Breed & Fourth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Starfire" First Place Early Spring Ewe Lambs Hampshire Breed & Fifth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "18" Third Place Early Spring Ewe Lambs Hampshire Breed & Sixth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Marcel" Second Place Yearling Rams Southdown Breed & Second Place Yearling Rams White Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Snow" Fourth Place 2 years and older Ewes Dorset Breed & First Place Aged Ewes White Face Division
*East Coast Classic "Rufioh" Fourth Overall Ram All Other Wool Breeds Division
*East Coast Classic "Ace" Fourth Overall Ram Haired Division
*East Coast Classic "Quinn" Sixth Overall Ram Haired Division
*East Coast Classic "Lady Sif" Second Place 6 months to 1 Year Ewes All Other Wool Division
*2014-2015 MSA Point Series "Rusty" Overall Champion Ram All Other Breed Division & Overall Champion Florida Cracker Ram
*2014-2015 MSA Point Series "Cricket" Overall Champion Ewe All Other Breed Division & Overall Champion Florida Cracker Ewe
*2014-2015 MSA Point Series "Austin" Sixth Overall Point Champion Showman
2014 MSA Sanford Show “Rusty” Reserve Grand Champion Ram Other Wool Breed Division
* Florida State “Ace” Grand Champion Ram Division Cross Division
* Florida State Fair “Cricket” First place Late Spring Ewe Exotic Wool Division
* Florida State Fair “Rebel” Second Place Late Spring Ewe Exotic Wool Division
* Florida State Fair “Rusty” Second Place Over 1 Year Old Ram Exotic Wool Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Rusty” Grand Champion Ram Florida Cracker and Second Place Over 2 years Old Ram Other Wool Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Cricket” Grand Champion Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Rebel” Second Place Yearling Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Ginger” Fourth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Specks” Fifth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Blossom” Seventh Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Flower” Eighth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Marcel” Second Place Late Spring Ram Southdown and White Face Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Buster” Reserve Grand Champion Ram Other Wool Division
*Volusia County Fair "Violet" Reserve Grand Champion Club Breeding Ewe
2013 Florida State Fair Dakota Carey 4th Overall Intermediate Showman
*Florida State Fair - "Superbowl" - Reserve Champion Ram Florida Cracker Sheep Division
2017 Florida State Fair "Rogue" Grand Champion Ewe Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Superbowl" Reserve Champion Ram Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Arydia" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Fefeta" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Grace" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Liberty" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Calihope" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Bobbie" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Ginger" Blue Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*Florida State Fair "Spade Slick" Red Ribbon Recipient Florida Cracker Sheep Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Bobbie" Grand Champion Florida Cracker Ewe
*MSA Sheep & Wool Festival "Grace" Reserve Champion Florida Cracker Ewe
*Volusia County Showdown "Bobbie" First Place 2014 and older ewes AOB division
*East Coast Classic "Fefeta" Grand Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Grace" Reserve Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Rogue" 3rd Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Calihope" 4th Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Bobbie" 5th Overall Champion Florida Cracker Ewe
*East Coast Classic "Superbowl" Grand Champion Florida Cracker Ram
*East Coast Classic "Gambit" Reserve Champion Florida Cracker Ram
*Wrangler Round Up "Bobbie " First place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Lady Si" Second place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Ginger" Third place 2014 and older ewes AOB division
*Wrangler Round Up "Arydia" First place Yearling ewes AOB division
2016 MSA Winter Show "Ginger" Grand Champion Florida Cracker Sheep Ewe
*MSA Winter Show "Flower" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Ewe
*MSA Winter Show "Rusty" Grand Champion Florida Cracker Sheep Ram
*MSA Winter Show "Rufioh" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Ram
*MSA sheep & Wool Festival "Rusty" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram
*MSA Sheep & Wool Festival "Bobbie" Grand Champion Florida Cracker Breed Ewe
*MSA Sheep & Wool Festival "Ginger" Reserve Champion Florida Cracker Breed Ewe
*East Coast Classic "Superbowl" 3rd Overall Champion All Other Breed Ram
*East Coast Classic "Rufioh" 5th Overall Champion All Other Breed Ram
*MSA Fall Classic "Rufioh" Grand Champion Rare Division Ram
*MSA Fall Classic "Superbowl" Reserve Champion Rare Division Ram
*MSA Fall Classic "Ginger" Grand Champion Rare Division Ewe
*MSA Fall Classic "Calihope" Reserve Champion Rare Division Ewe
2015 MSA Sanford Show “Rusty” Grand Champion Ram Other Wool Breed Division
*Florida State Fair "Marcel" Second Place Over 1 Year Southdown Rams
*Florida State Fair "Rusty" Second Place Over 2 year Old Rams All Other Wool Breeds
*Florida State Fair "Flower" Red Ribbon Recipient All Other Breed Ewes
*Florida State Fair "Ginger" Red Ribbon Recipient All Other Breed Ewes
* MSA Sheep & Wool Festival "Rusty" Grand Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram & Grand Champion Ram All Other Breed Division
* MSA Sheep & Wool Festival "Hawkeye" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ram & First Place Late Spring Ram Lambs All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Rufioh" Second Place Fall Ram Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Reserve Champion Ram All Other Breed Division
* MSA Sheep & Wool Festival "Cricket" Grand Champion Florida Cracker Sheep Breed Ewe & Third Place Yearling Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Grasshopper" Reserve Champion Florida Cracker Sheep Breed Ewe & Second Place Yearling Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Gamora" First Place Fall Ewe Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Reserve Champion Ewe All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Lady Sif" Second Place Fall Ewe Lambs Florida Cracker Sheep Breed & Second Place under 1 Year Ewe Lambs Other Wool Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Ginger" First Place Yearling Ewes Florida Cracker Sheep Breed & Fourth Place Yearling Ewe Lambs All Other Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Flower" Third Place Yearling Ewe Florida Cracker Sheep Breed & Fifth Place All Other Breeds Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Rebel" Third Place 2 years and older Ewes Florida Cracker Sheep Breed & Second Place 2 Years and Older Ewes All Other Breed Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Ace" Reserve Champion Ram All Other Wool Breeds & Reserve Champion Ram Division Crosses Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Cumin" First Place Yearling Ewes All Other Wool Breeds & Fifth Place Under 1 Year Ewe Lambs Division Crosses Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Raven" Third Place 2 Years and Older Ewe Hampshire Breed & Seventh Place Yearling Ewes Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Bahama" Ninth Place 2 Years and Older Ewes Suffolk Breed & Tenth Place Yearling Ewes Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Storm" Second Place Early Spring Ewe Hampshire Breed & Fourth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Starfire" First Place Early Spring Ewe Lambs Hampshire Breed & Fifth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "18" Third Place Early Spring Ewe Lambs Hampshire Breed & Sixth Place Under 1 Year Ewe Lambs Black Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Marcel" Second Place Yearling Rams Southdown Breed & Second Place Yearling Rams White Face Division
*MSA Sheep & Wool Festival "Snow" Fourth Place 2 years and older Ewes Dorset Breed & First Place Aged Ewes White Face Division
*East Coast Classic "Rufioh" Fourth Overall Ram All Other Wool Breeds Division
*East Coast Classic "Ace" Fourth Overall Ram Haired Division
*East Coast Classic "Quinn" Sixth Overall Ram Haired Division
*East Coast Classic "Lady Sif" Second Place 6 months to 1 Year Ewes All Other Wool Division
*2014-2015 MSA Point Series "Rusty" Overall Champion Ram All Other Breed Division & Overall Champion Florida Cracker Ram
*2014-2015 MSA Point Series "Cricket" Overall Champion Ewe All Other Breed Division & Overall Champion Florida Cracker Ewe
*2014-2015 MSA Point Series "Austin" Sixth Overall Point Champion Showman
2014 MSA Sanford Show “Rusty” Reserve Grand Champion Ram Other Wool Breed Division
* Florida State “Ace” Grand Champion Ram Division Cross Division
* Florida State Fair “Cricket” First place Late Spring Ewe Exotic Wool Division
* Florida State Fair “Rebel” Second Place Late Spring Ewe Exotic Wool Division
* Florida State Fair “Rusty” Second Place Over 1 Year Old Ram Exotic Wool Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Rusty” Grand Champion Ram Florida Cracker and Second Place Over 2 years Old Ram Other Wool Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Cricket” Grand Champion Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Rebel” Second Place Yearling Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Ginger” Fourth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Specks” Fifth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Blossom” Seventh Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Flower” Eighth Place Early Spring Ewe Florida Cracker
* MSA Sheep & Wool Festival “Marcel” Second Place Late Spring Ram Southdown and White Face Division
* MSA Sheep & Wool Festival “Buster” Reserve Grand Champion Ram Other Wool Division
*Volusia County Fair "Violet" Reserve Grand Champion Club Breeding Ewe
2013 Florida State Fair Dakota Carey 4th Overall Intermediate Showman